
Porozmawiajmy o funkcjonalności BioCloner – czyli 3. część serii o innowacyjnej technologii.
Sieciowanie UV-A – jest to proces, w którym polimer zmienia swoje właściwości pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, czyli ulega utwardzeniu.
W jakim celu się je przeprowadza?
- Fotosieciowanie umożliwia utrwalenie i stabilizację modeli 3D, co pozwala na wierne odwzorowanie struktur biologicznych i zachowanie ich trwałości podczas badań
- Pozwala również tworzyć stabilne modele nowotworowe lub konstrukty organoidów, które służą jako realistyczne środowisko do dalszych, zaawansowanych badań klinicznych
Jest to bardzo przydatna funkcja – zwłaszcza, gdy zamierzamy ustabilizować kształt wydrukowanego modelu lub zabezpieczyć go przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi.
Jak wygląda proces sieciowania UV-A na BioCloner Desktop Pro?
W maszynie dostępne są 2 tryby sieciowania UV-A: statyczny i dynamiczny.
- Statyczny polega na utwardzaniu wydruku w jednym miejscu – diody UV-A zatrzymują się na określonej wysokości nad modelem i sieciuje konkretny obszar.
- W fotosieciowaniu dynamicznym diody UV-A poruszają się po wyznaczonej ścieżce, równomiernie utwardzając cały konstrukt.
Parametry są personalizowane – użytkownik może sam ustawić odpowiednią, dla danego materiału, odległość i intensywność światła, a także czas trwania oraz częstotliwość procesu.