Poznaj BioCloner 3D

BioCloner to nie tylko wielozadaniowa biodrukarka 3D dedykowana do wytwarzania struktur mających swoje zastosowanie w inżynierii tkankowej. BioCloner to przede wszystkim myśl technologiczna, która rozwijana jest w naszej firmie od 2016 roku. To własnie ta myśl technologiczna w najbliższych latach pozwoli na zdecydowaną poprawę jakości życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt na skutek wytwarzania nowatorskich rozwiązań dedykowanych szeroko rozumianej medycyny i weterynarii. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy sprawdź nas!

 

Obecnie biodrukowanie 3D stanowi jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi nowoczesnej medycyny regeneracyjnej. Każdego dnia na rynku pojawiają się nowe rozwiązania oraz materiały, które w niedalekiej przyszłości mają pozwolić na wytwarzanie struktur tkankowych ratujących życie i zdrowie ludzi oraz zwierząt. Ze względu na to, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom oraz w odpowiedzi na nieunikniony postęp techniki wypracowaliśmy unikatowe rozwiązanie dostosowane do dynamicznie zmieniającego się świata.

BioCloner 1.0 gotowy jest prowadzić prace produkcyjne przy użyciu wielu głowic roboczych, a co za tym idzie materiałów, w ramach jednego procesu. Poprawność ciągłości wydruku zapewniana jest poprzez wykorzystanie dedykowanego systemu kalibracji. Jest to rozwiązanie wizyjne kontrolujące rzeczywistą pozycję dyszy drukującej. Dzięki temu każdorazowo przy zmianie głowicy drukującej mamy pewność, że kolejna głowica będzie pracować w tym samym układzie odniesienia co poprzednia.

Wszelkie procesy, zarówno te wytwórcze jak i wspierające (czyszczenie dyszy drukującej, kalibracja itp.) odbywają się w zintegrowanej przestrzeni o podwyższonej czystości. BioCloner 1.0 został zaprojektowany oraz wykonany tak aby jak najefektywniej odseparować układy napędowe maszyny od przestrzeni wykonawczej.

Takie rozwiązanie ma na celu przede wszystkim ograniczyć niepożądany dostęp wszelkich zanieczyszczeń stały lub płynnych jak np. smary czy drobinki metalu. Na domiar tego podwyższona czystość w przestrzeni roboczej zapewniana jest poprzez bakteriobójcze lampy UV oraz system poziomego nawiewu powietrza bazujący na filtrach HEPA. Pozwala to przede wszystkim na zachowanie w przestrzeni roboczej nadciśnienia, które jest pośrednio barierą przeciwko nadmiernemu zanieczyszczeniu przestrzeni roboczej.

Biocloner 1.0 posiada zautomatyzowany system wymiany głowic w trakcie procesu. Dzięki temu, na jeden wydruk może składać się wiele różnych materiałów pod postacią granulatu, filamentu, żelu lub płynną. Poniżej opisane są głowice dedykowane do urządzenia:

 

Stworzone przez nas oprogramowanie składa się z kilku modułów umożliwiających pracę z drukarką na różnych etapach – od projektowania do wytworzenia gotowego produktu.

Specjalna aplikacja uruchamiana w przeglądarce internetowej pozwala na wczytanie modelu 3D do wirtualnej przestrzeni roboczej, jego modyfikację oraz dobór parametrów wydruku. W efekcie otrzymujemy widok modelu podzielonego na warstwy oraz wygenerowany g-code umożliwiający drukowanie modelu. Aplikacja umożliwia także zdalny podgląd stanu urządzenia.

By w pełni wykorzystać potencjał innowacyjnych rozwiązań mechanicznych i hardware’owych rozwijamy także własne, w pełni modyfikowalne oprogramowanie bezpośrednio sterujące pracą drukarek. Oprócz tego, że na etapie projektowania generuje g-code, jest ono także odpowiedzialne za przeprowadzenie procesu wydrukowania przygotowanego wcześniej modelu. Odpowiada także za systemy bezpieczeństwa zapewniające bezpieczną dla użytkownika pracę przy maszynie.

Innowacyjne rozwiązania wymagają kreatywnego podejścia!

Nasze wdrożenie i rozwój w dziedzinie biodrukowania 3D jest zasługą fantastycznego interdyscyplinarnego zespołu. Dzięki wszechstronności naszej małej rodziny mogliśmy wypracować własne rozwiązania z zakresu mechaniki, automatyki przemysłowej oraz programowania.

09.2016
Start projektu BioCloner

Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej mogliśmy rozpocząć realizację naszej wizji.Plan był prosty. Najpierw musieliśmy zbudować wszystko od podstaw.

Od tego czasu wszystkie działania zostały skoncentrowane na rozwoju naszych rozwiązań dla mechaniki, automatyki i oprogramowania.


2016
Faza R&D projektu

Setki koncepcji, tysiące testów tylko po to, aby odkryć nowe możliwości. Dzień po dniu staramy się ulepszać nasze rozwiązania. Mamy nadzieję, że każdy dzień przybliża nas do realizacji naszego celu, jakim jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań przeznaczonych dla medycyny i weterynarii.

12.2017

Zrobiono pierwszy w pełni funkcjonalny prototyp

 

11.2018

Powstało w pełni sprawne laboratorium biodruku 3D.

 

11.2019

Pozyskanie strategicznego inwestora - Valegro Limited

2020-PRESENT
Implementacja i transformacja technologii

Jesli chcesz dowiedzieć się więcej, obserwuj nas na naszym Linkedinie.

Działajmy razem

pl_PL